21 Temmuz 2018 Cumartesi

Engelsiz Kampüs Projesi

4223 defa okundu

     Süleyman Demirel Üniversitesi olarak engelli – engelsiz tüm bireyler için ulaşılabilir ve erişilebilir bir üniversite oluşturmak amacı ile Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi koordinatörlüğünde “Engelsiz Kampus Projesi” hazırlığına başlamıştır.

     Engelsiz Kampus Projesi kapsamında fiziki ve çevresel düzenlemelerin yanı sıra akademik, idari ve sosyal alanlarda da engelleri ortadan kaldırarak gerçek anlamda Engelsiz Bir Üniversite oluşturmak için bir çalışma hazırlanmıştır.

     Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Numan TAMER’in başkanlığında oluşturulan Engelsiz Kampus Fizibilite Komisyonu tüm kampus ve yerleşkelerimizin engelsiz hale getirilmesi için gerekli olan fizibilite, etüd, raporlama ve projelendirme faaliyetlerini süratle tamamlamıştır.

     Bu bağlamda ilk olarak 2013 yılına kadar Batı Kampüsü girişinden Kültür Merkezi’ne ve Rektörlük Binasına kadar olan bölge ile Doğu Kampüsü yemekhanesine kadar olan bölgenin engelsiz hale getirilmesi için “pllot uygulama bölgesi” tespit edilmiştir.

     Bunun yanı sıra Üniversite stratejik plânı ve yatırım bütçesine engelli ulaşılabilirliğinin sağlanmasına yönelik bütçe kalemleri eklenerek engelsiz kampus projesinin bir an önce tamamlanarak örnek kampus olması için önemli bir adım atılmıştır.